زمانی که Google Scholar جان بیماران را نجات داد

در ادامه میخواهیم داستان را بگوییم که نشان میدهد چطور این موتور جستجوی قدرتمند امروزه حتی جان انسانها را نیز نجات میدهد و در آینده ای که با هوش مصنوعی مجهزتر شده جه کارهایی از دست بر می‌آید.

زمانی که Google Scholar جان بیماران را نجات داد

دکتر تاد میشل، پزشک بیمارستانی در آمریکا، وقتی یک خانواده شش نفره را ویزیت می ‌کرد که مبتلا به تهوع و استفراغ و اسهال شده بودند،در ابتدا به چیزی جز مسمومیت غذایی ساده فکر نمی‌کرد، ولی وقتی از آنها شر ح حال گرفت ومتوجه شد، غذایی استفاده کرده‌اند که در آن از یک نوع قارچ وحشی استفاده شده،متوجه وخامت اوضاع شد.

آنها احتمال داشت نوعی قارچ خورده باشند که باعث آسیب شدید کبد و کلیه و نهایتا مرگ آنها شود. اعضای خانواده 17 تا 83 سال سن داشتند، در آمریکا پادزهری برای این نوع قارچ وجود نداشت و یا دست‌کم سازمان غذا و داروی آمریکا FDA آن را تأیید نکرده بود.

هر ساله مسمومیت با قارچ 400 نفر را به بیمارستان‌های کالیفرنیا می‌فرستد ولی این نخستین مورد مسمومیت قارچی بود که دکتر تاد میشل با آن روبرو می‌شد، با وجود وخامت اوضاع بیماران وی به معجزه در پزشکی اعتقاد داشت، نخست باید مطمئن می‌شد که آنها واقعا با قارچ مسموم شده‌اند، چند برابر شدن سطح آنزیم‌های کبدی خون در عرض چند ساعت، تشخیص را تأیید کرد.

مسمومیت این خانواده با قارچی به نام Amanita phalloides صورت گرفته بود، دکتر دست به دامان گوگل و سرویس گوگل اسکولار شد و دنبال پادزهری برای این نوع قارچ گشت، تا اینکه مقاله‌ای را پیدا کرد که در ان نوشته شده بود، عصاره نوعی گیاه وحشی بیابانی می‌تواند در این نوع مسمومیت نقش محافظتی داشته باشد. در واقع استفاده از عصاره این گیاه نوعی درمان سنتی بود و در مطالعه‌ای که در سال 1970 انجام شده بود، تأثیر این ماده به اثبات رسیده بود.

شرح ماجرای کوشش دکتر تاد میشل بسیار طولانی است، کارها اصلا آسان نبود، ابتدا باید عصاره گیاه را به اروپا سفارش می داد و دشوارتر از آن باید راهی برای غلبه بر قوانین سخت‌گیرانه FDA پیدا می‌کرد که راه ورود داروهای تأییدنشده را به آمریکا می‌بست، اما این پزشک توانست بر همه این موانع غلبه کند و در نهایت باعث نجات جان 5 نفر از اعضای خانواده شود.

به "زمانی که Google Scholar جان بیماران را نجات داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمانی که Google Scholar جان بیماران را نجات داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید